5
(1)

 

Korzystanie z ulg podatkowych to powszechny sposób na zaoszczędzenie trochę pieniędzy przy rozliczeniach PIT. W Polsce jedną z metod wspomagania obywateli przez państwo jest ulga prorodzinna, zwana również ulgą na dziecko. Jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym i rozliczasz się z podatku dochodowego? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi na dziecko oraz jakiej wysokości zwrot otrzymasz od państwa.

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Ulga prorodzinna to jeden z rodzajów wsparcia finansowego dla pracujących rodziców i opiekunów, którym możesz podreperować swój budżet domowy. Z ulgi na dziecko mogą skorzystać osoby, które uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. umowa o pracę, umowa zlecenie, zasiłek chorobowy).

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, rodzinom zastępczym oraz opiekunom prawnym dzieci do 18. roku życia, a w niektórych przypadkach także dłużej. Warto zaznaczyć, że z ulgi prorodzinnej nie mogą skorzystać rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Co dzieje się w momencie, kiedy dziecko ukończyło 18 lat? W niektórych przypadkach nadal możesz liczyć na ulgę prorodzinną – ma to miejsce, jeśli dziecko kontynuuje edukację lub jest niepełnosprawne. Ulga na dziecko w przypadku uczniów i studentów obowiązuje do 25. roku życia, a u osób niepełnosprawnych należy się zawsze, bez względu na wiek. Warto zaznaczyć, że ulga nie obowiązuje w sytuacji, kiedy dochody dziecka w poprzednim roku podatkowym przekroczyły dwunastokrotności renty socjalnej (na rok 2023 kwota ta wynosiła 19 061,28 zł).

 

Sprawdź wysokości ulgi na dziecko w rozliczeniu PIT 2023/2024

Wysokość ulgi prorodzinnej zależy od liczby dzieci i może różnić się w zależności od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. Wyliczenie tej kwoty już teraz pomoże Ci w planowaniu budżetu na najbliższe tygodnie.

Ulga na dziecko w przypadku jednego lub dwóch dzieci wynosi 92,67 zł miesięcznie (1 112,04 zł rocznie) na każde z nich. Ulga na trzecie dziecko wzrasta do 166,67 zł miesięcznie (2 000,04 zł rocznie), a na czwarte i każde kolejne do 225,00 zł miesięcznie (2 700,00 zł rocznie). Przykładowo, jeśli masz trójkę dzieci, to suma zwrotów wyniesie 1 112,04 zł + 1 112,04 zł + 2 000,04 zł = 4 224,12 zł.

Jesteś rodzicem lub opiekunem jednego dziecka? W takim przypadku musisz spełnić również wymagania dotyczące dochodów. Ulga na dziecko przysługuje Ci, jeśli:

  • pozostajesz w związku małżeńskim przez cały rok lub samotnie wychowujesz dziecko, a dochody nie przekroczyły 112 000 zł,
  • nie pozostajesz w związku małżeńskim, a dochody nie przekroczyły 56 000 zł.

W przypadku osób wychowujących dziecko z niepełnosprawnością albo rodziców co najmniej dwójki dzieci, nie obowiązują żadne limity dochodowe.

 

Jak wykazać ulgę prorodzinną w zeznaniu podatkowym?

Aby skorzystać z ulgi, musisz prawidłowo wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe. Dokumenty, które musisz przygotować do odliczenia ulgi na dziecko to PIT-37 albo PIT-36 oraz PIT/O. W zeznaniu podatkowym rozliczanym wspólnie z małżonkiem wystarczy uzupełnić formularz z ulgą na dziecko. Jeśli składacie oddzielne zeznania podatkowe, konieczne będzie ustalenie proporcji ulgi, jaką dostanie każdy z rodziców w procentach.

W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z doradcą podatkowym lub zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na oficjalnych stronach rządowych. Twoja rodzina zasługuje na każdą dostępną formę wsparcia, więc nie przegap możliwości, jakie oferuje ulga na dziecko w 2024 roku.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni!