Nowe zasady obliczania stażu pracy od 2026 roku to temat, który w ostatnim czasie wzbudza spore zainteresowanie zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Wprowadzenie nowelizacji Kodeksu Pracy, która wejdzie w życie za niespełna dwa lata, znacząco odmieni sposób, w jaki obliczany jest staż pracy.
Kto ma prawo do ekwiwalentu za pracę zdalną i obliczyć jego wysokość?
Praca zdalna stała się nieodłącznym elementem współczesnego rynku pracy, a z nią pojawiły się kwestie związane z ekwiwalentem za ponoszone koszty. Chcesz wiedzieć, czy przysługuje Ci gratyfikacja ze względu na wydatki, ponoszone w ramach home office? W tym artykule przyjrzymy się, kto ma prawo do ekwiwalentu za pracę zdalną oraz jak można go obliczyć.
Przyszłość codziennej pracy, czyli jak technologia zmienia zarządzanie zasobami ludzkimi?
Zarządzanie zasobami ludzkimi (HR) to zbiór procesów, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu każdej nowoczesnej firmy. Ze względu na nieustanny postęp technologiczny, rola ta nabiera nowego znaczenia – nowoczesne technologie nie tylko usprawniają codzienne zadania działów HR, ale również przekształcają sposób, w jaki firmy zarządzają pracą swojego zespołu.
System księgowy – co to jest i jak wykorzystać jego potencjał?
Nowoczesne narzędzia i technologie informatyczne to czynniki, które odgrywają kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu firm. Jednym z najważniejszych narzędzi wspomagających przedsiębiorców w zarządzaniu finansami jest system księgowy. Czym dokładnie jest system księgowy i jakie korzyści przynosi jego wykorzystanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Intrastat – co należy o nim wiedzieć?
Intrastat to system, który powinien znać każdy pracownik działu kadr i płac w firmach działających na terenie Unii Europejskiej. Mechanizm ten służy do monitorowania handlu towarowego między państwami członkowskimi UE i pozwala na efektywną wymianę danych statystycznych, ale także na bieżące śledzenie przepływów towarów wewnątrz wspólnoty.
Jak ściągnąć aplikację Teta ME?
Galopująca i wszechobecna cyfryzacja procesów biznesowych sprawia, że narzędzia usprawniające zarządzanie zasobami ludzkimi stają się kluczowym elementem efektywnego funkcjonowania każdej organizacji. Teta ME jest właśnie takim narzędziem – aplikacją zaprojektowaną z myślą o potrzebach nowoczesnych przedsiębiorstw i ich pracowników. Celem tego artykułu jest zaprezentowanie, jak ściągnąć aplikację Teta ME i wdrożyć ją w Twojej firmie, maksymalizując jej potencjał w codziennej pracy.
Ulga na dziecko – komu przysługuje zwrot z PIT 2023/2024?
Korzystanie z ulg podatkowych to powszechny sposób na zaoszczędzenie trochę pieniędzy przy rozliczeniach PIT. W Polsce jedną z metod wspomagania obywateli przez państwo jest ulga prorodzinna, zwana również ulgą na dziecko. Jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym i rozliczasz się z podatku dochodowego? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi na dziecko oraz jakiej wysokości zwrot otrzymasz od państwa.
Opłata za plastikowe opakowania w Polsce od 2024 roku
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce zostanie wprowadzona nowa opłata za plastikowe opakowania jednorazowe. Wprowadzona danina stanowi część szeroko zakrojonej inicjatywy, mającej na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i promowanie zrównoważonego użytkowania zasobów. Opłata ta jest odpowiedzią na dyrektywę Unii Europejskiej z 2019 roku mającą na celu zmniejszenie wpływu produktów plastikowych na środowisko. Ile wyniosą podwyżki? Jakie produkty zostaną objęte dodatkową stawką? Zapraszamy do lektury.
W jakich obszarach program Teta ME wspiera działanie firmy?
Program Teta ME to zaawansowane narzędzie wspierające samoobsługę pracowniczą, które zostało opracowane z myślą o optymalizacji procesów HR w organizacjach. Dzięki swoim licznym funkcjonalnościom i możliwości mobilnego dostępu, aplikacja ta znacząco usprawnia zarządzanie pracownikami i umożliwia łatwiejszą komunikację między zespołem a działem HR. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przybliżamy kluczowe zalety Teta ME.
Wymiar pracy w 2024 roku – wszystko, co warto o nim wiedzieć
W świetle obowiązujących przepisów, w 2024 roku pracownicy będą pracować przez 251 dni. Oznacza to, że w nadchodzącym roku spędzą w pracy o jeden dzień dłużej, niż miało to miejsce w 2023 r. Co należy wiedzieć o czasie pracy na przestrzeni zbliżających się 12 miesięcy? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przybliżymy wymiar pracy w 2024 roku.