5
(1)

W świetle obowiązujących przepisów, w 2024 roku pracownicy będą pracować przez 251 dni. Oznacza to, że w nadchodzącym roku spędzą w pracy o jeden dzień dłużej, niż miało to miejsce w 2023 r. Co należy wiedzieć o czasie pracy na przestrzeni zbliżających się 12 miesięcy? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przybliżymy wymiar pracy w 2024 roku.

Jak kształtuje się wymiar pracy w 2024 roku?

Analizując wymiar pracy w 2024 roku, warto przybliżyć kluczowe zasady, w oparciu o które przedstawiane są przyszłoroczne wyliczenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, czas świadczenia pracy jest ograniczony do 8 godzin dziennie, co przekłada się średnio na 40 godzin tygodniowo. W sytuacji, w której dane święto (będące dniem wolnym od pracy) przypada w sobotę, pracownicy zyskają dodatkowy dzień wolny.

W ciągu 251 dni pracy, łączny wymiar czasu pracy wyniesie 2008 godzin – to o 8 godzin więcej niż w 2023 roku (2000 h). Warto pamiętać jednak, że okresy rozliczeniowe w zakładach pracy mogą cechować się różną długością, wynoszącą od jednego do nawet dwunastu miesięcy.

 

Ile dni wolnych będzie w 2024 roku?

W 2024 roku pracownicy będą mieli 115 dni wolnych od pracy – na sumę tę składają się zarówno pozostałe dni wolne w tygodniu (np. soboty i niedziele), jak i dni ustawowo wolne od pracy. Warto pamiętać również, że w sytuacji, w której święto przypada w sobotę, pracodawca jest zobowiązany do przyznania dodatkowego dnia wolnego.

 

Wymiar pracy w 2024 roku – praktyczny przewodnik

Ile dni pracy przypada na poszczególne miesiące 2024 roku? Poniżej znajduje się krótki przegląd dni ustawowo wolnych od pracy oraz wymiaru godzin w poszczególnych kwartałach nadchodzącego roku

  • Styczeń – marzec

W styczniu, lutym i marcu przepracujemy po 21 dni roboczych (168 godzin każdego miesiąca). Styczeń i marzec będą miały po 10 dni wolnych – wyjątkiem będzie luty, w którym takich dni przypadnie 8. W okresie tym występują trzy święta ustawowo wolne od pracy: Nowy Rok (1 stycznia, poniedziałek), Święto Trzech Króli (6 stycznia, sobota) oraz pierwszy dzień Wielkiej Nocy (31 marca, niedziela).

  • Kwiecień – czerwiec

Kwiecień będzie miał 21 dni pracujących i 9 dni wolnych od pracy. Zarówno maj i czerwiec będą liczyć 21 dni roboczych oraz (odpowiednio) 11 i 10 dni wolnych. Obchodzone w tym czasie święta to drugi dzień Wielkiej Nocy (1 kwietnia, poniedziałek), Święto Państwowe Pierwszego Maja (środa), Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek), Zielone Świątki (19 maja, niedziela) oraz Boże Ciało (30 maja, czwartek).

  • Lipiec – wrzesień

W lipcu przepracujemy aż 23 dni przy 8 dniach wolnych od pracy. W sierpniu i wrześniu przypadnie po 21 dni pracujących oraz 10 i 9 dni wolnych. Dniem wolnym od pracy będzie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia, czwartek).

  • Październik – grudzień

IV kwartał 2024 roku również rozpoczniemy od 23 dni pracujących, którym towarzyszyć będzie 8 dni wolnych. Zarówno listopad, jak i grudzień będą mieć po 11 dni wolnych – w pierwszym pracować będziemy przez 19 dni, a w drugim 20. Pierwszym świętem wolnym od pracy będzie Wszystkich Świętych (1 listopada, piątek), a kolejnym Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada, poniedziałek). Święta Bożego Narodzenia, obchodzone 25 i 26 grudnia, przypadają na środę i czwartek.

 

Czy znasz już wymiar pracy w 2024 roku?

Powyższe wyliczenia pokazują, że w 2024 roku pracownicy będą pracować nieco dłużej niż w roku poprzednim – zmiana ta wynika przede wszystkim z przestępności nadchodzącego roku. Szukasz narzędzia, które pomoże Ci w nadzorowaniu urlopów swoich pracowników? Gorąco zachęcamy do zapoznania się z funkcjonalnościami, które zapewniają nasze narzędzia IT dla biznesu.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni!