5
(1)

 

Od 1 lipca br. w obowiązującym systemie płac i składek ZUS dochodzi do kolejnych zmian, związanych z drugim w tym roku podniesieniu wysokości płacy minimalnej. Wzrostowi ulegnie również wysokość składek dla osób, które korzystają z dostępnych preferencyjnych stawek. Nowa rzeczywistość szybko znajdzie odzwierciedlenie w naszych finansach i będzie wymagać przystosowania się do nowych regulacji. Jak prezentują się zmiany ZUS od 1 lipca 2023 roku?

Wprowadzone zmiany ZUS od 1 lipca 2023 roku przynoszą wzrost płacy minimalnej

Z drugiego wzrostu minimalnej płacy w tym roku z pewnością zadowoleni będą pełnoetatowi pracownicy – od lipca żadna osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin nie będzie mogła zarabiać mniej nie będzie mógł zarabiać mniej niż 3600 zł brutto – stanowi to podwyżkę o 110 zł w porównaniu do poprzedniej stawi, wynoszącej 3490 zł. O 70 gr wzrośnie również stawka godzinowa dla zleceniobiorców – osoby zarabiające ustawowe minimum, otrzymają godzinne wynagrodzenie w wysokości 23,50 zł zamiast 22,80 zł.

 

Składki ZUS dla osób korzystających z preferencji

Osoby, które korzystają z preferencji w opłacaniu składek ZUS, również odczują wzrost zobowiązań finansowych – ich składki zostaną bowiem podniesione. Zmiana dotyczy to osób, które przez okres 24 miesięcy płacą składki od podstawy wymiaru, wynoszącej nie mniej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Zmiany ZUS od 1 lipca 2023 r. objęły zatem:

  • składkę emerytalną – 210,82 zł (poprzednio 204,37 zł),
  • składkę rentową – 86,40 zł (poprzednio 83,76 zł),
  • składkę wypadkową – 18,04 zł (poprzednio 17,48 zł),
  • składkę chorobową – 26,46 zł (poprzednio 25,65 zł).

 

Jakie są pozostałe zmiany ZUS od 1 lipca 2023 r.?

Podwyżka minimalnej płacy wiąże się również z innymi zmianami. Maksymalna odprawa pieniężna, wynikająca z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, wzrosła z poziomu 52 350 zł na 54 000 zł. W identyczny sposób co pensja minimalna wzrosło również minimalne wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestoju, które wynosi teraz 3600 złotych. Z kolei maksymalna wysokość świadczenia szkoleniowego dla osoby, z którą rozwiązano stosunek świadczenia pracy wskutek zwolnień monitorowanych, wynosi 7200 zł (6980 zł w I poł. 2023 r.).

 

Większe możliwości oszczędzania w PPK

Zmiany ZUS od 1 lipca 2023 r. przynoszą również nowe możliwości osobom o niskich zarobkach. Pracownicy, których wynagrodzenie nie przekracza 120% płacy minimalnej, zyskują możliwość obniżonych wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Zamiast obecnego pułapu, wynoszącego 2 proc. pensji, będą mogły one odkładać 0,5 proc. wynagrodzenia. Aby móc skorzystać z preferencyjnych stawek wpłat, miesięczne wynagrodzenie nie może przekraczać 4320 zł.

 

Nowe zmiany ZUS od 1 lipca 2023 r. budzą Twoje wątpliwości?

Opisane powyżej zmiany ZUS od 1 lipca 2023 r. mogą stanowić wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niezwykle istotne jest, aby obydwie powyższe grupy były świadome wprowadzonych zmian i odpowiednio się do nich przygotowały. Szukasz narzędzia wspierającego procesy kadrowo-płacowe, które regularnie monitoruje wszystkie istotne zmiany w polskich przepisach? Już dziś skontaktuj się ze specjalistami naszej marki, którzy przedstawią Ci wszystkie kluczowe korzyści, związane z wyborem oprogramowania TetaAIR. Zapraszamy do kontaktu.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni!