5
(1)

 

Kwestia rocznej składki zdrowotnej to zagadnienie, które może spędzać sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Jej sporządzenie wymaga odpowiedniego przygotowania, a i tak często kończy się koniecznością wprowadzenia poprawek. Jak wygląda korekta rocznej składki zdrowotnej i dlaczego należy ją wykonać?

Co to jest korekta roczna składki zdrowotnej?

Korekta roczna składki zdrowotnej to proces polegający na przeliczeniu i dostosowaniu wysokości składki zdrowotnej dla ubezpieczonych osób. Dotyczy to głównie osób prowadzących działalność gospodarczą lub samozatrudnionych. Podstawowa idea korekty rocznej składki zdrowotnej polega dostosowaniu wysokości składki do rzeczywistej wysokości dochodów. Na początku roku podatkowego przedsiębiorca zgłasza bowiem przewidywane dochody, na podstawie których obliczana jest wysokość składki zdrowotnej. Ich faktyczna wartość może jednak różnić się od wartości oszacowanej, dlatego pod koniec roku należy ją skorygować.

 

Aby skorygować roczną składkę zdrowotną należy wygenerować korektę deklaracji ZUS DRA za kwiecień. Jest ona składana z każdym kolejnym numerem ID deklaracji 02, 03, itd. (zależne od ilości wygenerowanych wcześniej korekt za kwiecień).

 

Kiedy konieczna jest korekta rocznej składki zdrowotnej?

Korektę rocznej składki zdrowotnej należy przeprowadzić wówczas, gdy konieczna jest korekta rocznego zeznania, związanego z działalnością gospodarczą. Jeśli przychód i dochód wymagają wprowadzenia zmian w rocznym zeznaniu, trzeba pamiętać o tym, że modyfikacji musi ulec wyliczona składka zdrowotna, która określana jest na podstawie rzeczywistego przychodu/dochodu, jaki przedsiębiorca osiągnął w danym roku podatkowym.

 

Skutki niedokonania korekty rocznej składki zdrowotnej

Niewykonanie korekty rocznej składki zdrowotnej, jeśli jest to konieczne, skutkować może niedopłatą lub nadpłatą składek zdrowotnych. W przypadku nadpłaty, jeżeli przedsiębiorca prowadził w 2022 roku działalność opodatkowaną ryczałtem lub podatkiem liniowym, miał możliwość odliczenia uiszczonych składek zdrowotnych, co należy skorygować w zeznaniu rocznym za rok 2023.

 

Jeśli jednak odnotowano niedopłatę składek zdrowotnych, niedokonanie korekty może skutkować:

  • karą grzywny w wysokości do 5 000 zł,
  • naliczeniem odsetek za opóźnienia,
  • naliczeniem opłaty dodatkowej (aż do 100% wysokości składek nieopłaconych),
  • postępowaniem egzekucyjnym.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji warto więc pamiętać o konieczności dokonania korekty rocznej składki zdrowotnej.

 

Teta AIR od Unit4 – wybierz wiarygodne rozwiązanie dla swojego przedsiębiorstwa

Jeśli poszukujesz rozwiązań, które ułatwią Ci zarządzanie przedsiębiorstwem i uproszczą przebieg procesów wewnętrznych, postaw na nowoczesne środowisko pracy w chmurze Teta AIR od Unit4. System ten działa w modelu SaaS, w związku z czym gwarantuje dostęp do niezbędnych aktualizacji, związanych z wymogami polskiego prawa. Jest to szczególnie ważne w obszarach kadrowo-płacowych, gdzie ustawy i dekrety mogą zmieniać się z dnia na dzień. Więcej informacji uzyskasz kontaktując się z nami!

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni!