5
(1)

 

Nadchodzące miesiące stanowić będą niezwykle intensywny okres dla pracowników działów kadrowo-płacowych m.in. za sprawą wprowadzonych w ostatnim czasie zmian dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz usprawnić działania zatrudnionych specjalistów? Zapraszamy do lektury.

Pracownicze Plany Kapitałowe – co mówią regulacje prawne?

Pracownicze Plany Kapitałowe to specjalny program oszczędzania, który pozwala pracownikom na dobrowolne gromadzenie środków na tzw. dodatkową emeryturę. Rozwiązanie to ma wpłynąć na polepszenie jakości życia osób po 60 r.ż., bowiem to właśnie wtedy zgromadzone w ramach programu środki mogą zostać wypłacone przez zatrudnionego.

Przedwczesne pobranie oszczędności możliwe jest z kolei w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK lub najbliższego członka jego rodziny oraz w celu pokrycia wkładu własnego, związanego z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Pracownicy mogą skorzystać także z opcji zwrotu wpłaconych środków, jednak zgromadzone przez nich oszczędności zostaną odpowiednio pomniejszone.

 

Czy zatrudniony może zrezygnować z uczestnictwie w PPK?

Choć zapis osób zatrudnionych do programu następuje automatycznie, uczestnicy mogą zrezygnować z gromadzenia oszczędności w ramach PPK w dowolnym momencie. Warto jednak pamiętać, że ostatnie regulacje wprowadziły pewnie zmiany w zakresie przynależności do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Nowe zasady dotyczą w szczególności pracowników pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, którzy zrezygnowali wcześniej z uczestnictwa w programie. Jak czytamy na stronie internetowej mojeppk.pl: „Do końca lutego br. Twój pracodawca powinien poinformować Cię o ponownym autozapisie do programu. Oznacza to, że od 1 marca – o ile nie złożysz deklaracji rezygnacji – pracodawca musi dopłacać Ci co miesiąc co najmniej 1,5% wynagrodzenia”.

 

Jakie funkcjonalności powinna posiadać aplikacja HR & Payroll? Program kadrowo płacowy a PPK

Chcąc usprawnić proces obsługi kadrowej zespołu, związany m.in. z finansowaniem PPK, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie zaawansowanych narzędzi klasy HR & Payroll. Do obowiązków pracodawcy należą bowiem takie czynności, jak:

  • naliczanie kwoty wpłaty PPK przez pracownika,
  • pobieranie wpłaty PPK zatrudnionego z wynagrodzenia w terminie jego wypłaty,
  • naliczenia kwoty wpłaty PPK, która finansowana jest przez pracodawcę,
  • przekazywanie naliczonych i pobranych wpłat do odpowiedniej instytucji finansowej.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz przyśpieszyć te działania? Oprogramowanie naszej marki przechowuje dane identyfikacyjne i kontaktowe Twoich pracowników, które przekazywane są następnie na potrzeby dopełniania formalności kadrowych oraz komunikacji z takimi organami, jak ZUS.

Aplikacja usprawnia także proces przekazywania danych o nowych uczestnikach programu PPK, automatyzując komunikację pomiędzy firmą a wybraną instytucją finansową. Co więcej, system pomaga w ewidencji deklaracji oraz oświadczeń osób zatrudnionych, alarmując specjalistów o upływających terminach rezygnacji z uczestnictwa poszczególnych pracowników.

 

Program kadrowo płacowy a PPK. Usprawnij działania kadrowców z platformą Teta AIR

Aplikacja Teta AIR to zaawansowane narzędzie informatyczne, na którego wdrożenie z każdym rokiem decyduje się coraz więcej polskich przedsiębiorców. Opracowane przez nas oprogramowanie pomaga bowiem w obsłudze licznych procesów wewnętrznych organizacji, usprawniając m.in. zadania pracodawcy, wynikające z prowadzenia PPK. Skontaktuj się z naszymi doradcami, aby poznać więcej korzyści wynikających z uruchomienia platformy od Unit4.

 

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni!