5
(1)

Coroczne rozliczanie urlopu wypoczynkowego nierzadko stanowi niezwykle czasochłonny proces – szczególnie w średnich i dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających setki, a nawet tysiące pracowników. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać kluczowe funkcjonalności programu Teta AIR, które skutecznie usprawniają obsługę kadrowo-płacową Twoich pracowników.

Rozliczanie urlopu wypoczynkowego – co mówią regulacje prawne?

Jak zawarto w Kodeksie Pracy, osoby, które zatrudnione są w oparciu o umowę o pracę, mają prawo do skorzystania z corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Pracownicy, których staż pracy nie przekroczył jeszcze 10 lat, pobierają 20 dni wolnych. W przypadku osób pracujących powyżej 10 lat okres ten wydłuża się do 26 dni.

Jak wygląda proces rozliczania urlopu wypoczynkowego, jeżeli zatrudniony rozpoczął pracę w bieżącym roku kalendarzowym? Jeden z artykułów mówi, że pracownik taki uzyskuje: „(..) prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku”.

Zastanawiasz się, w jaki sposób polskie prawo reguluje postanowienia dotyczące procesu rozliczania urlopu ojcowskiego? Pracownicy-ojcowie mają prawo do dedykowanych im dni wolnych w wymiarze do 2 tygodni.

Warto jednak pamiętać, że zasada ta tyczy się wyłącznie sytuacji, kiedy dziecko nie ukończyło 24 miesiąca życia. Wyjątkiem o tej reguły jest zapis, mówiący, że ojcowie mogą starać się o urlop: „(..) do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia”.

Teta AIR usprawnia rozliczanie urlopu wypoczynkowego pracowników

Chcąc zadbać o sprawne wyliczanie urlopu osób zatrudnionych, przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na wdrożenie nowoczesnych narzędzi, które skutecznie przyśpieszają obsługę zadań kadrowo-płacowych firmy.

Jak przebiega proces rozliczania urlopu zaległego oraz wypoczynkowego z programem od Unit4? Nasz system Teta AIR posiada liczne funkcjonalności, które umożliwią menadżerom wgląd do harmonogramu pracy zespołu. Narzędzie monitoruje czas pracy zatrudnionych, alarmując przełożonych w przypadku przekroczeń dobowych oraz ewentualnych braków w zespole.

Szukasz aplikacji kadrowo-płacowej, która dostępna będzie w wersji na urządzenia mobilne? Postaw na system Teta AIR

Platforma Teta AIR może być obsługiwana przez dowolne urządzenie z dostępem do internetu – zarówno za pośrednictwem komputera, jak i smartfona, tableta czy laptopa. Pracownicy zyskują wgląd w informacje o ich aktualnym stanie urlopowym z każdego miejsca i o dowolnej porze.

Zatrudnieni mogą przesłać wniosek z prośbą o dzień wolny drogą elektroniczną, który trafi bezpośrednio do przełożonego. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w przypadku średnich i dużych firm, pomagając dodatkowo w ograniczeniu składowania papierowej dokumentacji pracowników.

Chcesz zadbać o zautomatyzowanie procesów kadrowo-płacowych Twojej firmy? Wybierz Teta AIR od Unit4

Oprogramowanie Teta AIR naszego autorstwa to zaawansowane narzędzie ERP, które automatyzuje politykę wewnętrzną firmy, przyśpieszając tym samym liczne, czasochłonne procesy kadrowo-płacowe, związane m.in. z rozliczaniem urlopu wypoczynkowego pracowników. Zastanawiasz się, czy Teta AIR sprawdzi się w przypadku Twojej działalności? Skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni!