5
(1)

 

W drugiej połowie 2022 roku uchwalono ustawę, której zapisy mają pomóc w sprawnej odbudowie polskiej gospodarki poprzez zmniejszenie panujących nierówności społecznych oraz stworzenie lepszych warunków do życia dla obywateli. Jakie zmiany czekają pracowników i płatników w nadchodzącym roku w związku z postanowieniami Polskiego Ładu 2.0? Przedstawiamy najważniejsze założenia ustawy.

Polski Ład 2.0 wprowadza zmiany w sposobie rocznego rozliczania PIT

Jedną z najczęściej komentowanych modyfikacji, jaką wprowadziły postanowienia Polskiego Ładu 2.0, jest obniżenie podstawowej stawki PIT z 17% na 12%. Obniżka ta obejmuje podatników, którzy uzyskali przychody za rok 2022 w wysokości nieprzekraczającej 120 000 złotych. II próg podatkowy dotyczy z kolei osób, które uzyskują dochody powyżej wymienionej kwoty – stawka obowiązująca nadwyżkę wynosi wówczas 32%.

Polski Ład 2.0 wprowadził także zmiany związane z naliczaniem tzw. ulgi dla klasy średniej, która przestała obowiązywać z dniem 1 lipca. W efekcie tego uchylenia podatnicy, którzy uzyskują dochody roczne w przedziale od 68 400 do 133 700 złotych, nie odliczą ulgi w zeznaniu podatkowym za 2022 rok. Warto jednocześnie zaznaczyć, że podatnicy, którzy kwalifikowaliby się do otrzymania wspomnianej ulgi, otrzymają od urzędu skarbowego zwrot różnicy, który rozumiany jest jako kwota zmniejszająca podatek w taki sposób, aby wprowadzone zmiany nie spowodowały pogorszenia ich sytuacji podatkowej.

 

Jakie ulgi podatkowe przewiduje Polski Ład 2.0?

Przed przystąpieniem do wypełniania rocznego zeznania podatkowego warto zweryfikować, jakie ulgi pozwolą Ci na zmniejszenie podatku uzyskanego w okresie ostatnich 12 miesięcy. Polski Ład 2.0 wprowadził bowiem zmiany w zakresie polityki ulgowej, umożliwiając podatnikom skorzystanie z ulg odliczanych od dochodu lub samego podatku.

Jak zawarto w zapisach Polskiego Ładu 2.0, podatnicy skorzystają z możliwości wspólnego rozliczenia się z dzieckiem. Ulga prorodzinna dedykowana jest osobom sprawującym władzę rodzicielską lub pełniącym funkcję opiekuna prawnego, które:

  • wychowują dziecko otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • wychowują dziecko małoletnie,
  • wychowują dziecko do 25. roku życia, będące uczniem lub studentem.

Podatnicy zyskają także możliwość zastosowania ulg odliczanych od dochodu. Polski Ład 2.0 przewiduje m.in. ulgę termomodernizacyjną, która dedykowana jest właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych, ponoszącym wydatki związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Obniżenie podatku możliwe będzie dodatkowo poprzez zastosowanie takich odliczeń, jak m.in. ulga na badanie i rozwój, ulga na samochód, ulga na sprzęt rehabilitacyjny czy ulga na leki.

 

Szukasz zaawansowanego narzędzia kadrowo-płacowego? Wybierz Teta AIR, która dostosowywana jest do bieżących regulacji prawnych

Nasza platforma Teta AIR dedykowana jest firmom z różnorodnych branż, które każdego dnia obsługują czasochłonne procesy wewnętrzne, związane m.in. z obsługą pracowniczą. Zastanawiasz się nad wdrożeniem platformy HR & Payroll i szukasz aplikacji, która będzie zgodna z panującymi regulacjami prawnymi? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby poznać więcej szczegółów.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni!