5
(3)

 

Zarówno urlop ojcowski, jak i tacierzyński, należą się młodym ojcom, którzy powitali na świecie swoich potomków. Od 2023 roku w urlopach rodzicielskich wprowadzono zmiany, w myśl dyrektywy europejskiej work-life balance. Dowiedz się, na co mogą liczyć rodzice od 26 kwietnia 2023 roku.

Czym jest urlop tacierzyński?

Oprócz urlopu ojcowskiego, który należy się mężczyznom w związku z narodzinami dziecka, rodzicowi przysługuje również urlop tacierzyński, będący częścią urlopu macierzyńskiego. Wszyscy ojcowie mają prawo do przedłużenia urlopu tacierzyńskiego (urlop rodzicielski), który trwa minimum 32 tygodnie.

 

Mężczyzna, korzystający z urlopu tacierzyńskiego, otrzymuje 100% podstawy wymiaru zasiłku. Warto pamiętać, że pracodawca nie ma prawa odmówić ojcu tego rodzaju urlopu. Aby otrzymać należne dni wolne od pracy, należy złożyć podanie najpóźniej 14 dni przed ich rozpoczęciem. Urlop tacierzyński trzeba wykorzystać w całości, od momentu rezygnacji matki z urlopu macierzyńskiego.

 

Ten rodzaj urlopu przysługuje ubezpieczonym rodzicom w związku z urodzeniem się ich dziecka lub przysposobieniem dziecka na czas wychowania. Należy się zarówno pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak również tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub pracującym na umowie zlecenie. Urlop tacierzyński wykorzystać można tylko wtedy, gdy matka zrezygnuje ze swojej części urlopu macierzyńskiego.

 

Wymiar urlopu tacierzyńskiego

Długość urlopu tacierzyńskiego zależy głównie od długości urlopu macierzyńskiego oraz liczby narodzonych podczas jednego porodu dzieci:

  • 20 tygodni – w momencie przyjścia na świat jednego dziecka,
  • 31 tygodni – w momencie przyjścia na świat dwójki dzieci podczas jednego porodu,
  • 33 tygodnie – w przypadku narodzin trójki dzieci podczas jednego porodu,
  • 35 tygodni – w przypadku narodzin czwórki dzieci podczas jednego porodu,
  • 37 tygodni – w przypadku narodzić piątki i więcej dzieci podczas jednego porodu.

Matka dziecka zobowiązana jest do wykorzystania minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Długość urlopu tacierzyńskiego może więc wynieść:

  • 6 tygodni – w momencie przyjścia na świat jednego dziecka,
  • 17 tygodni – w momencie przyjścia na świat dwójki dzieci podczas jednego porodu,
  • 19 tygodni – w przypadku narodzin trójki dzieci podczas jednego porodu,
  • 21 tygodni – w przypadku narodzin czwórki dzieci podczas jednego porodu,
  • 23 tygodnie – w przypadku narodzić piątki i więcej dzieci podczas jednego porodu.

Urlop tacierzyński może być oczywiście krótszy lub w ogóle niewykorzystany, jeżeli matka zdecyduje się przebywać na pełnym urlopie macierzyńskim.

 

Urlop tacierzyński 2023 – jakie zmiany wprowadzono w Kodeksie pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy nastąpiła w na początku roku 2023 i zakłada m.in. skrócenie czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego – będzie to możliwe do momentu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (rodzic adopcyjny ma czas do 14. roku życia podopiecznego). Ojciec może również wykorzystać nieprzenoszalny urlop tacierzyński w wymiarze 9 tygodni. Ponadto młodemu tacie przysługuje 70% podstawy zasiłku.

 

Wybierz Teta AIR od Unit4 – postaw na najwyższą jakość usług

Sprawowanie pieczy nad czasem pracy pracowników, długością dni urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego czy też tacierzyńskiego wymaga skrupulatności i dużej uwagi, zwłaszcza w firmach, gdzie zatrudnionych jest wielu pracowników. Wówczas niezbędnym rozwiązaniem jest odpowiednie oprogramowanie HR, które gwarantuje najwyższą jakość usług w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Skontaktuj się z nami po więcej informacji na temat narzędzia Teta AIR, które od lat pomaga przedsiębiorstwom sprawnie funkcjonować.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszą osobą, która oceni!