0
(0)

 

Poprawne planowanie czasu pracy to jeden z cyklicznych obowiązków pracodawców stosujących pracę zmianową bądź równoważne systemy czasu pracy. Obowiązek ten spoczywa również na firmach pracujących przez 7 dni w tygodniu, również w dni ustawowo wolne od pracy. Jak upewnić się, że stosowane w naszej firmie praktyki przebiegają zgodnie z przepisami? Czy program dla kadr i płac może wyręczyć nas w planowaniu grafików?

Jak przebiega planowanie czasu pracy?

Art. 94 ust. 2 kodeksu pracy mówi, że pracodawca jest zobowiązany do organizacji pracy w sposób w pełni wykorzystujący dostępny czas oraz osiąganie wysokiej wydajności i należytej jakości pracy poprzez wykorzystanie ich kwalifikacji i uzdolnień. Jednakże, warto mieć na względzie, że ustalony na początku miesiąca grafik może nie dojść do skutku ze względu na zwolnienia chorobowe czy nadgodziny.

Należy podkreślić, że planowanie czasu pracy w formie pisemnej bądź cyfrowej na minimum miesiąc powinno być opracowane na przynajmniej tydzień przed rozpoczęciem okresu, na jaki został przygotowany. Grafiki obecności nie są obowiązkowe w sytuacji, gdy zatrudnieni na pełny etat bądź pół etatu pracownicy pracują zawsze w tych samych godzinach (przedsiębiorstwo działa np. od poniedziałku do piątku od 09:00 do 17:00).

 

Jak przestrzegać założeń doby pracowniczej?

Jednym z najważniejszych kryteriów zaplanowania czasu pracy zgodnie z przepisami jest tzw. doba pracownicza. Art. 128 §3 ust. 1 kodeksu pracy mówi, że pod pojęciem tym należy rozumieć kolejne 24 godziny liczone od momentu, w którym pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z rozkładem. O ile zakład nie pracuje w tzw. ruchomym czasie pracy, nie powinno dochodzić do sytuacji, w której jednego dnia pracownik rozpoczyna pracę o 10:00, a drugiego o 08:00 – oznacza to, że w świetle obowiązujących przepisów, zaczął pracę dwa razy w ciągu jednej doby pracowniczej i przepracował nadgodziny.

 

Jak planować czas pracy, aby spełnić zasady kodeksu pracy?

Planowanie czasu pracy nie może stać w opozycji do prawa pracownika do odpoczynku dobowego (11 nieprzerwanych godzin) lub tygodniowego (35 nieprzerwanych godzin). Od powyższych reguł istnieją wyjątki, związane m.in. zarządzaniem zakładem pracy w imieniu pracodawcy, koniecznością prowadzenia akcji w celu ratowaniu życiu, zdrowia bądź mienia, usuwaniem awarii, czy przejściem na nowy rozkład pracy.

Dopełnienie formalności staje się prostsze dzięki programowi Teta AIR, który nadzoruje system czasu pracy, monitoruje czas jej rozpoczęcia i zakończenia, czuwając nad prawidłową dobą pracowniczą oraz odpoczynkami dobowymi i tygodniowymi. Nasz program pomaga respektować zasady przeciętnego tygodnia pracy oraz związanych z nimi dniami wolnymi. Wylicza urlopy pracownicze dla pracowników na pełnym etacie oraz połowie etatu oraz ustala odpowiedni wymiar pracy i ułatwia rozwiązywanie problemów z absencjami.

Oprogramowanie można stosować zarówno przy zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę, jak i umowę zlecenie. Już dziś umów się na bezpłatne konsultacje ze specjalistami Teta AIR i dowiedz się, jak wiele korzyści przyniesie Ci nowoczesny program kadrowo-płacowy.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni!