0
(0)

 

Deklaracja PIT-2 to wypełniane przez pracownika oświadczenie, w którym upoważnia on pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany przepracowany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Zapoznaj się z poniższym zestawieniem, poznaj najważniejsze zmiany w prawodawstwie i uzyskaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

 

PIT-2 w praktyce – poznaj najważniejsze informacje

Jedną z najważniejszych zmian, wprowadzonych w ramach programu Polskiego Ładu, było podniesienie kwoty wolnej od podatku do pułapu 30 000 zł w skali roku. Wraz z podniesieniem kwoty wolnej, wzrosła wartość kwoty zmniejszającej podatek – w 2021 roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie, od 2022 roku wynosi 425 zł, co stanowi niemal 10-krotny wzrost. Kwota zmniejszająca podatek w ujęciu rocznym wynosi teraz 5 100 zł (17% kwoty wolnej).

Osoby, które otrzymują wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę, mogą złożyć do pracodawcy oświadczenie PIT-2 – wniosek o pomniejszenie kwoty zaliczki na podatek dochodowy o wspomnianą kwotę zmniejszającą. Do kiedy należy złożyć tę deklarację? W przeciwieństwie do PIT-37 czy PIT-36, PIT-2 składa się wyłącznie raz, tuż po rozpoczęciu pracy w danym przedsiębiorstwie. Druk ten można złożyć również w tracie roku podatkowego – płatnik odlicza 1/12 kwoty zmniejszającej podatek najpóźniej od następnego miesiąca względem tego, w którym otrzymał oświadczenie od pracownika.

Każdy pracodawca jest zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z wynagrodzenia pracowników. Oświadczenie PIT-2 stanowi dla zakładu pracy podstawę prawną do zastosowania kwoty wolnej w potrącanych zaliczkach. Warto pamiętać, że raz złożony formularz PIT-2 zachowuje swą ważność przez wiele lat – aż do momentu jego wycofania bądź odwołania przez samego pracownika.

 

Kiedy nie składamy oświadczenia PIT-2?

Istnieją sytuacje, w których pracownik nie ma możliwości złożenia oświadczenia PIT-2. Sytuacja taka dotyczy m.in. pracowników-wieloetatowców czy zatrudnionych, którzy są jednocześnie przedsiębiorcami, rozliczających swoją działalność gospodarczą wg skali podatkowej, zgodnie z tzw. zasadach ogólnych.

Warto pamiętać również, że podatnikowi może przysługiwać tylko jedna kwota wolna. Osoby prowadzące działalność gospodarczą stosują tę kwotę przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności. Osoby zatrudnione na kilku etatach mogą upoważnić do stosowania kwoty wolnej tylko jednego pracodawcę. Jeśli kwota wolna zostałaby zastosowana kilkukrotnie w ciągu roku, podatnik musiałby spodziewać się konieczności dopłacenia do podatku przy rozliczeniu rocznym.

 

PIT-2 – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:

Poniżej prezentujemy część z najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami określonymi przez Ministerstwo Finansów. Na stronie MF znaleźć można również wzory i druki formularza PIT-2 wraz z dokładnym opisem.

O co chodzi z PIT-2?

PIT-2 jest uzupełnianym przez pracownika oświadczeniem, w którym upoważnia on pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o 425 zł – kwotę zmniejszającą podatek.

Czy złożyłem PIT-2?

Informację tę można uzyskać u pracodawcy, np. w dziale HR czy u księgowej.

Komu składam deklarację PIT-2?

PIT-2 składamy do naszego pracodawcy.

Nie złożyłem PIT-2 – czy coś się stanie?

W przypadku braku PIT-2, pracodawca nie będzie pomniejszał składek o kwotę zmniejszającą – oznacza to, że pomniejszenie całego podatku nastąpi dopiero w momencie składania zeznania rocznego.

 

Zadbaj o zgodność firmowych danych z obowiązującymi przepisami

Wokół nowelizacji w ramach Polskiego Ładu pojawiło się wiele wątpliwości. Jeśli chcesz upewnić się, że Twoja firma działa zgodnie z literą prawa, zapozna się z korzyściami, jakie zapewnia nasze oprogramowanie kadrowo-płacowe Teta AIR – rozwiązanie dedykowane do średnich i dużych przedsiębiorstw, które oszczędza cenne roboczogodziny i wspiera specjalistów działu kadr i płac.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni!