0
(0)

 

Zbliżające się wakacje to moment, w którym zdecydowana większość przedsiębiorstw zostanie zasypana wnioskami urlopowymi od pracowników planujących rodzinne wakacje. Jak sprawić, aby planowanie urlopu przebiegło sprawnie i bez komplikacji? Jakie są obowiązujące podstawy prawne? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym poruszymy najważniejsze zagadnienia, związane z planowaniem urlopu w dużej i małej firmie przy pomocy systemu Teta AIR.

Czy planowanie urlopu musi przebiegać ze znaczącym wyprzedzeniem?

Terminy, w których pracownicy powinni zgłosić zaplanowany urlop do swoich przełożonych, jest uzależniony od tzw. planów urlopowych. Czy każda firma jest zobowiązana do sporządzenia takiego dokumentu do końca roku kalendarzowego? Jego obecność jest wymagana zapisami Kodeksu pracy (art. 163 par. 1) – warto pamiętać jednak, że dokument ten dotyczy tych przedsiębiorstw, na terenie których funkcjonuje organizacja związkowa. Jednakże, jeśli dany zakładowy związek wyrazi zgodę na odstąpienie od konieczności sporządzania takiego planu przez pracodawcę, nie będzie on musiał go stosować.

W przedsiębiorstwach, które nie muszą uwzględniać przepisów o planie urlopowym, wytyczne na temat zgłaszania urlopów wypoczynkowych ustala pracodawca. W jaki sposób upewnić się, że zgłoszony przez pracownika termin urlopu wypoczynkowego nie będzie kolidował z pozostałymi specjalistami? Jak zdigitalizować planowanie urlopu? Program kadrowo-płacowy Teta AIR to narzędzie, które znacząco ułatwia sprawne zarządzanie kadrami w sezonie wakacyjnym. Jakie są najważniejsze korzyści, które zapewnia kompleksowe rozwiązanie dla biznesu?

 

1.     Poprawne planowanie czasu pracy

Nadzorowanie grafików zatrudnianych pracowników jest równie istotne, co samo planowanie urlopu. Program kadrowo-płacowy Teta AIR pozwala upewnić się, że ustalony grafik nie koliduje z ogólnymi warunkami umowy (np. przekraczając liczbę godzin dla pracownika zatrudnionego na pół etatu), jak i przepisami, określanymi przez Kodeks pracy, dotyczącymi m.in. wymaganej przerwy dobowej oraz tygodniowej, które określają minimalny odstęp godzinowy pomiędzy rozpoczęciem pracy w kolejnych dniach.

2.     Elektroniczne planowanie urlopu o dowolnej porze

W jaki sposób możemy uprościć proces planowania urlopu? Program Teta AIR umożliwia pracownikom i kadrze menedżerskiej składanie wniosków urlopowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Wdrożenie takiego systemu przynosi szereg wymiernych korzyści – platforma urlopowa sprawa zgodność urlopu z należnym wymiarem godzin, poinformuje pracownika o pozostałych dniach wolnych, doskonale sprawdzi się również w rozwiązywaniu kwestii spornych (takich jak kolejność przekazania wniosków do kadry kierowniczej).

3.     Zachowanie ciągłości pracy przedsiębiorstwa

W trakcie planowania urlopów 2022 na teta.unit4.com/pl/blog/planowanie-urlopu-2022-na-caly-rok-dlaczego-jest-takie-wazne może dojść do sytuacji, gdy preferowane przez pracowników terminy urlopowe będą się nakładać. Rozwiązanie sytuacji spornej może okazać się szczególnie skomplikowane w sytuacji, gdy przekazane przez pracodawcę ustalenia ustne nie znajdują potwierdzenia w papierowym wniosku. Przydzielenie odpowiednich terminów urlopowych staje się prostsze dzięki Teta AIR – połączenie narzędzi do planowania urlopów oraz układania grafików sprawia, że zyskamy pewność, że wszystkie kluczowe stanowiska w przedsiębiorstwie będą nieustannie obsadzone. Program rozstrzygnie przy tym kolejność składania wniosków urlopowych.

 

Postaw na system Teta AIR

Szukasz systemu oferującego rozwiązania właściwe dla największych przedsiębiorstw na rynku, który jest dopasowany do potrzeb sektora MŚP? Zapoznaj się z pełnią możliwości oprogramowania Teta AIR – niezawodnego narzędzia dla średnich firm, które pozwala zaoszczędzić im wiele cennych roboczogodzin. Już dziś umów się na prezentację on-line z naszymi specjalistami i dowiedz się, jak wiele zyskasz na inwestycji w nowoczesne oprogramowanie kadrowo-płacowe.

Czy wpis był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni!